Haber

Sudan ve Çad, sınır güvenliğini ve Libya’da barışı desteklemeyi görüştü

Sudan Egemenlik Kurulu Lideri Abdulfettah el-Burhan, batı komşusu Çad’ın Geçici Devlet Başkanı Muhammed İdris Debi ile ortak sınırların korunması ve kuzey komşusu Libya’da barışın güçlendirilmesi konularını görüştü.

Egemenlik Kurulu’ndan yapılan açıklamaya göre, iki cumhurbaşkanının Çad’ın başkenti Encemine’de yaptığı görüşmede, iki ülke ve halklarının çıkarları doğrultusunda iş birliğini geliştirmenin, çıkarlarını güçlendirmenin ve geliştirmenin yolları ele alındı.

Sudan Egemenlik Kurulu Lideri Burhan ve Debi, Sahel-Sahra Devletleri Topluluğu’nun (CEN-SAD) bölgede öncü olma rolünü harekete geçirmenin önemine vurgu yaptı.

İki lider, ortak sınırlarını koruma ve komşu Libya’da barışı sağlayacak bir çözüm bulma konusunda Libya’yı destekleme konusunda anlaştılar.

Sahel-Sahra Devletleri Topluluğu (CEN-SAD), Libya, Mali, Nijer, Sudan, Çad ve Burkina Faso’dan oluşan 6 devletin katılımıyla 4 Şubat 1998’de Libya’nın başkenti Trablus’ta kuruldu. Topluluğun şu anda Afrika ve Arap ülkelerinden 20’den fazla üyesi bulunmaktadır.

Libya’da bir süredir Abdülhamid Dibeybe ve Fethi Başağa liderliğinde iki hükümetin daha olması istikrarsızlığın sürmesine neden oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu