Haber

Seul Büyükelçisi Tamer’den yardım girişimlerini kötüye kullananlara uyarı

Türkiye’nin Seul Büyükelçisi Murat Tamer, “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Güney Kore halkına desteklerinden dolayı teşekkür etti ve yardım kampanyalarını suistimal edenlere karşı uyarıda bulundu.

Tamer, Korea Times için yazdığı yazıda, Türkiye ile Güney Kore arasındaki yakın dostluk ilişkilerinin Orta Asya’ya kadar uzandığını vurguladı.

1950-1953 Kore Savaşı’nın iki ülke ilişkilerinde bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Tamer, “Savaşın içinde olmamıza rağmen Türk ordusu toplumun ihtiyaçlarına sırtını dönmedi ve gerekeni yaptı. Eldeki imkanlarla en iyisi. Suwon’da kurulan Ankara Okulu da bu takviyenin bir göstergesi.” ifadesini kullandı.

Depremlerin ardından iki ülke arasındaki kardeşlik yeniden canlandı

Söz konusu savaşın iki ülke arasında “kan kardeşliği” yarattığının altını çizen Tamer, 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin iki ülke arasındaki kardeşliği yeniden canlandırdığını vurguladı.

Büyükelçi Tamer, “Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk Yeol ülkemizin bu sıkıntılı günleri atlatmasına yardım ediyor, bu bahse müteşekkiriz. Yoon, facianın ilk gününden bu yana Türkiye’ye gerçek bir kardeş gibi örnek bir destek verdi. ” görüşünü paylaştı.

8 Şubat’ta Türkiye’ye gelen Güney Kore arama kurtarma ekibinin çalışmalarına da övgüde bulunan Tamer, Güney Kore’nin bölgeye sağlık görevlisi ve benzeri yardımlar gönderdiğini belirtti.

“Kore Savaşı’nda bize yardım ettiniz, şimdi sıra bizde”

Büyükelçi Tamer, yazısında yardımlarla ilgili şu uyarılarda bulundu:

“Ülkemizde yaşanan sarsıntının ardından yaralarımızı sarmak için seferber olan Koreli kardeşlerimizin ve vatandaşlarımızın iyi niyetini suiistimal etmeye çalışan kötü niyetli kişi ve kuruluşlara karşı Koreli kardeşlerimizi uyarmak istiyorum. bu kapsamda yardım çalışmalarımızı Türk Hava Yolları dışında kimseyle koordine etmiyoruz.Vatandaşlarımızdan ve Koreli kardeşlerimizden bağışlarını Türkiye Büyükelçiliği, AFAD, Kızılay ve Kore Kızılhaçı ile diğer güvenilir ve tanınmış kuruluşlara yapmalarını rica ediyoruz. kurumlar.”

Türkiye’ye hem maddi hem de insani yardımların devam ettiğine ve büyükelçiliğe her gün yüzlerce telefon geldiğine dikkat çeken Tamer, “Kore Savaşı’nda bize yardım ettiniz. Şimdi size yardım etme sırası bizde.” dedi dedi.

Tamer, Türk halkının bu temelleri asla unutmayacağını ve iki ülke ilişkilerinin başka bir aşamaya geçtiğini belirterek, “İki ülke coğrafi olarak birbirinden uzak ama kalplerimiz birbiri için atıyor.” ihbarını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu