Ekonomi

Open.AI’daki CEO krizinde yeni bir perde

Görevden alınan yapay zeka şirketi Open.AI’nin CEO’su Sam Altman’ın yerine Twitch’in eski yöneticisi Emmett Shear’ın atandığı belirtildi.

Bloomberg’e göre şirketin yönetim kurulu, yatırımcıların Altman’ın işine dönmesi yönündeki baskısını görmezden geldi ve yeni atamayı yaptı.

Üretken yapay zekanın önde gelen şirketi OpenAI’nin kurucu CEO’su Sam Altman’ın sürpriz bir şekilde görevden alınmasının ardından şirketin yatırımcıları ve bazı yöneticiler, Altman’ı eski durumuna getirmek için hafta sonu çabalarını sürdürdü.

Microsoft ve diğer bazı yatırımcılar Cuma günü kovulan Altman’ın yeniden CEO olarak göreve getirilmesi için baskı yapıyordu.

CEO rolüne geri dönmeye açık olan Altman, mevcut yönetim kurulu üyelerinin tasfiyesini talep ediyordu. Altman’ın yerine geçici olarak CEO olarak atanan Mira Murati de Altman’ın geri dönüşüne destek verdi.

Altman Cuma günü “yönetim kuruluyla iletişiminde samimi olmadığı” gerekçesiyle görevden alındı. Bu olaydan önce Altman’ın yeni yapay zeka çipi girişimi için Ortadoğu başta olmak üzere milyarlarca dolar yatırım yapabilecek fonlarla temasa geçtiği belirtildi.

Bu girişimin, yapay zeka dalında donanım tarafına hakim olan Nvidia’ya doğrudan rakip olması planlanmıştı. Yapay zeka temasının bu yıl ABD hisse senedi rallisinde önemli bir rol oynaması, OpenAI yönetişim krizinin analizini de önemli kılıyor.

haberbayramoren.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu