Teknoloji

Ay’a İlk Kez Özel Bir Şirket İnecek [Video]

Bugün insanlığın uzay macerası ile ilgili değerli bir gün. Çünkü Japonya merkezli bir şirket uzay 18:00 prestijiyle Ay’a inmeye çalışacak. Bunun neden önemli olduğunu şu şekilde açıklayabiliriz: Herhangi bir sorun yoksa Tarihte ilk kez özel bir şirketresmen Ay’a inmiş olacak.

Japonlar bu özel görev için Hakuto-R görevi altındadır. M1 Bu uzay aracı, 11 Aralık 2022’de SpaceX’in Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı ve Mart ayından bu yana Ay’ın yörüngesinde dönüyor. Bugün burada, bu uzay aracı aya inmekÇalışacak.

ispace’in aya iniş görevini hemen aşağıdan izleyebilirsiniz

ispace tam olarak nasıl bir şirket?

2010 yılında Tokyo’da kurulan şirket, bir süredir robotik uzay aracı geliştirmek için çalışıyor. M1 adı verilen uzay aracı, bu çalışmaların ilk meyvelerinden biridir.

ispace neyi hedefliyor?

Japon şirketin bir numaralı hedefi, düşük maliyetli bir uzay nakliye şirketi olarak bir görev yapmak. Yani bu firma tıpkı SpaceX gibi uzaya kargo ve roket göndermek istiyor. Keşif görevleri gibi uzay görevleri için de alternatif olması amaçlanıyor. Bugünün görevi tüm bunlar için somut bir başlangıçolacak.

M1 Ay’a inerek ne yapacak?

M1 Ay’a başarıyla inebilirse yanında taşıdığı yük Ay yüzeyini terk edecek. Peki hangi yükler var? Japonya Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), bu görev için SORA-Q adlı bir robot geliştirdi. Ayrıca Birleşik Arap Emirlikleri 22 kiloAy gözlem aracı Rashid de M1 ile Ay’a bırakılacak.

M1 Ay’a nereye inecek?

Resmi açıklamaya göre M1, Ay’ın kuzeydoğu kadranında yer alıyor. Atlas adlı bir kratere inmeye çalışacak. Bu kraterin uzay aracının kapasitesini ölçmek için ispace kullanıldı. özel olarak seçilmişilan edildi.

İsrail geçmişte başarısız bir Ay iniş girişiminde bulundu.

İlk kez özel şirketler Ay’a iniş yapmaya çalışıyor. Olmuyor . 2019 yılında İsrail merkezli bir şirket olan SpaceIL, “Beresheet” adlı bir uzay aracını Ay’a indirmeye çalıştı ancak başarısız oldu. Uzay aracı, Ay yüzeyine çarpmakkullanılamaz hale geldi.

haber-savsat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu