Ekonomi

Yağda sıkma basıncı

Petrol, Fed Lideri Jerome Powell’ın azalan talep konusunda alarm vermesi ve Fed’in faiz oranlarını daha önce iddia edilenden daha yüksek ve daha hızlı artıracağının sinyalini vermesinin ardından baskı altına girdi.

ABD ham petrolü, Ocak başından bu yana en büyük bir günlük düşüş olan yüzde 3.6’yı kapattıktan sonra Salı günü varil başına 77 doların üzerinde işlem gördü.

OPEC Genel Sekreteri Haitham Al-Ghais, düşüşe ek olarak, Asya “olağanüstü” bir büyüme yaşasa bile Avrupa ve ABD’deki yavaşlayan petrol tüketiminin piyasa için bir endişe kaynağı olduğunu söyledi. Citigroup ayrıca küresel arzın bol olduğunu ve talebin düşük kaldığını söyledi.

Petrol, Fed’in daha fazla parasal sıkılaştırmaya devam edeceğine ilişkin endişeler, Sıfır Kovid politikasının sona ermesinin ardından Çin’in yükselişe geçmesiyle dengelendiği için dalgalı bir yıl geçirdi. Ancak, bu hafta dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı, 2023 için temkinli bir ekonomik büyüme hedefi belirleyerek iyimserliğin bir kısmını azalttı.

haber-gulnar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu