Haber

PKK’ya itiraf sonrası İsveç’ten atılım: İşlerini zorlaştıracağız

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, Türkiye’nin PKK’nın saldırılarından büyük ölçüde etkilendiğini belirterek, “Daha sert önlemler alıyoruz, işleri daha da zorlaştıracağız” dedi. Kristersson, 1 Haziran’da çıkarılacak yasayla terör örgütü PKK’ya katılmayı ve mali destek vermeyi yasaklayacaklarını açıkladı.

“PKK SALDIRILARINDAN EN ÇOK TÜRKİYE ETKİLENDİ”

Kristersson, İsveç’in başkenti Stockholm’de bir meydana geldikten sonra düzenledikleri ortak basın toplantısında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü.

Kristersson, Türkiye’nin başta PKK olmak üzere terör örgütlerinin faaliyetlerinden büyük ölçüde etkilendiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

“PKK’NIN İŞİNİ ZORLAYACAĞIZ”

“İsveç makamları, teröre para toplayan PKK’lılara karşı daha sert tedbirler alıyor. Daha önce terör örgütlerinin İsveç’teki mali faaliyetlerini ciddiye almıyorduk. Şimdi ciddiye alıyoruz. PKK’ya para toplayanların çeşitli araçlar kullandığını biliyoruz. bunun da terörü finanse ettiğini… Hükümetin organize suça odaklanması PKK’nın işini zorlaştıracaktır.”

“KANUN YAPACAĞIZ”

Kristersson, 9 Mart’ta İsveç parlamentosunda terörle ilgili yeni bir ceza yasasının oylanacağına işaret ederek, “Bu yasa ile terör örgütlerine katılmak ve terör örgütlerine finansman sağlamak yasaklanacak. Yasa 1 Haziran’dan itibaren yürürlüğe girecek.” söz konusu.

Kristersson, ülkesinin uluslararası terörle mücadele için bu yasaya ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, “İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki Üçlü Mutabakat Zaptı terör örgütleriyle birlikte mücadeleyi gerektiriyor. Bu yasa da bunu içeriyor. Bu yasa ile biz bu yasayla ilgili sorumluluklarımızı yerine getirdiğimize inanıyoruz.” Nato.” terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu