Haber

Amasra Maden Faciası Davası, Mahkemenin Gymnasium Talebine Bakanlıktan Olumsuz Cevap Verilmesi Nedeniyle Adliye Koridorunda Görülecek

TAMER ARDA ERSİN – GÜRKAN DEMİRTAŞ

amasra Türkiye’de 42 kişinin hayatını kaybettiği mayın faciasıyla ilgili davanın ilk duruşması yarın Bartın 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Kurbanların ailelerinin avukatlarından Sercan Ortan, sporgençlik ve SporBakanlığın olumsuz yanıtının ardından duruşmanın adliye koridorunda yapılmasına karar verildiğini söyledi.

Bartın’ın Amasra ilçesindeki Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) madeninde 14 Ekim 2022’de meydana gelen ve 42 işçinin ölümüne neden olan gaz patlamasına ilişkin dava yarın görülüyor. Davanın ilk duruşması yarın Bartın 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

MAHKEME SPOR İSTEDİ, BAKANLIK REDDEDİ

Yoğun katılımın beklendiği olayda yer sorunu yaşandı. Mahkeme, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan duruşmaların daha geniş bir alanda yapılabilmesi için bir spor salonu tahsis edilmesini istedi. Ancak bakanlıktan olumsuz yanıt gelmesi üzerine mahkeme, duruşmanın Bartın Adliyesi koridorunda görülmesine karar verdi.

Davada mağdur ailelerin avukatlarından Sercan Ortan şunları söyledi:

“Amasra mayın katliamı davasının takibi için Bartın Adliyesi’ndeyiz. Ne yazık ki mahkemenin tüm girişimlerine rağmen Gençlik ve Spor Bakanlığı spor salonu tahsis etmediği için şu an arkamda gördüğünüz mahkeme salonu fiilen bu hale gelecek.” adliye koridorunda görüldü.

“YETKİLİ BELGE YOK”

Uzun vadeli bir deneme yarın başlıyor. Dört gün sürecek. Burada temsil ettiğimiz aileler adına adalet aramak için burada olacağız. Yargılamanın nasıl ilerleyeceğini, adliyenin ortasında nasıl bir yargılama olacağını da merakla bekliyoruz; yarın göreceğiz. Ne yazık ki sadece 23 sanık yargılanıyor, bunlardan sekizi belgede tutuklu. Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü’nden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na kadar resmi bir belge yok. Bu kişilerin belgeye dahil edilmesi ve katliamın tüm sorumlularının yargılanması için adalet aramaya ve çabalamaya devam edeceğiz.”

Kaynak: ANKA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu