Haber

ABD, Güney Kore’de Uzay Kuvvetleri Komutanlığı kuruyor

Güney Kore’de konuşlu “US Forces Korea” (USFK) bünyesinde ABD Uzay Kuvvetleri Kore Komutanlığı kuruldu.

Çin’in Pasifik’teki artan askeri etkisi ile ABD, Kuzey Kore’nin nükleer ve füze tehditleri karşısında bölgesel ittifaklarını güçlendiriyor.

Güney Kore’nin başkenti Seul’ün 65 kilometre güneyindeki Pyeongtaek bölgesindeki Osan Hava Üssü’nde yeni bir komutanlık kuruldu.

Bu amaçla düzenlenen törende konuşan USFK Komutanı Paul LaCamera, yeni komutanlığın ABD’nin savunma kapasitesini artıracağını söyledi.

LaCamera, “Kore Yarımadası ve Kuzeydoğu Asya, güvenlik ve barışı sağlayacak. Kore sayesinde ABD Uzay Kuvvetleri, ittifak ve Kore harekat sahasında birçok alanı etkileyebilecek operasyonları daha iyi yürütebilecek.” söz konusu.

“Kuzeyimizde varoluşsal bir tehdit var”

ABD Hint-Pasifik Uzay Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Anthony Mastalir, yeni komutanın ABD’nin Hint-Pasifik bölgesine yönelik taahhütlerini temsil ettiğini söyledi. ” sözlerini kullandı.

ABD Uzay Kuvvetleri Kore Komutanı olarak görev yapacak olan Joshua McCullion, “Kuzeyimizde varoluşsal bir tehdit var. Caydırmaya, karşı koymaya ve gerekirse yenmeye hazırlıklı olmamız gereken bir tehdit var” dedi. dedi.

Güney Kore-ABD ittifakının caydırıcılık kapasiteleri desteklenecek

Yeni komutanlık, ABD’nin donanmaya hizmet edecek ikinci Uzay Kuvvetleri Komutanlığı olarak görev yapacak.

USFK’dan yapılan açıklamaya göre, yeni komuta, balistik füze testlerinin neredeyse gerçek zamanlı tespiti de dahil olmak üzere füze uyarı operasyonlarına odaklanacak.

Kuzey Kore de dahil olmak üzere farklı noktalardan fırlatılan füzelerin analizi, tespiti ve takibini içeren Güney Kore-ABD ittifakının caydırıcılık kapasiteleri desteklenecek.

1950-1953 Kore Savaşı’ndan sonra imzalanan karşılıklı savunma anlaşması kapsamında Güney Kore’de 28 binden fazla ABD askerinin konuşlandırıldığı biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu